Главно меню
Провеждане на заключителна конференция
Заключителната конференция на тема «Взаимодействие за по-
Конференцията премине в две части, като през първата част се представиха крайните резултатите от изпълнението на проекта, постигнатите успехи, направените поуки и научените уроци. Специално внимание беше отделено за представяне на резултатите от проведения мониторинг и кампанията за застъпничество. През втората част на конференцията бяха очертани перспективите за бъдещото продължаване на програмата, възможностите за съвместна работа между участвалите организации, утвърждаване на избраните форми за взаимодействие и привличането на нови съмишленици.
Конференцията завърши с връчването на сертификати за участниците в квалификационната програма за НПО и удостоверения на участниците в младежките доброволчески стажове.
Пресконференция
На 06.04.2016 г. в конферентната зала на хотел "Кабиле" -
Изпълнение на практически задачи: организиране на кампания за застъпничество
Втората практическа задача започна с избор на обществено значима кауза, която да бъде поставена във фокуса на кампанията за застъпничество. Тя можеше да бъде свързана със спазване правата на уязвими групи /роми, деца, бежанци, хора с увреждания/ или с различни граждански инициативи – „Повече възможности за младите хора в областта”, „Да съхраним природата в местността „Ормана”” и др. Тези, и други предложени от участниците в проекта теми, бяха подложени на обществено обсъждане. В резултат на това първоначално бяха формулирани следните три обществено значими каузи: Да върнем интереса и любовта на младите хора към книгата; Да създадем повече възможности за младите хора в гр. Ямбол и Да подкрепим младите хора с увреждания за започване на работа.
На 30 януари 2016 г., се проведе работна среща за избор на кауза, която да бъде във фокус на предстоящата застъпническа кампания. Участниците се включиха в интересна дискусия, в която беше посочена значимостта на всяка една от посочените вече 3 каузи. Изказващите се направиха своите аргументации и поставиха акцент върху практическото изпълнение на застъпническата кампания. След свободната дискусия, младите хора постигнаха консенсус в полза на следната тема за кампанията: Да създадем повече възможности за младите хора в гр. Ямбол. Аргументите за тази кауза бяха: всички млади хора се вълнуват от възможностите им за себеизява и реализация; дава шанс на младежката инициатива в града; може да обедини големи групи от хора в подкрепа на определени младежките идеи и др. След това беше избран екип за реализирането на кампанията, който разработи план за провеждане и постави конкретни задачи на всички участници. Кампанията продължи общо 1 месец /от 8 февруари до 8 март 2016 г./ като включи широк кръг от представители на НПО, младежи доброволци и заинтересовани граждани.
В рамките на кампанията бяха разпространявани 3 вида информационни материали; проведени срещи с представители на организации и институции и публикувани 3 авторски журналистически материала конкретно за младите хора в област Ямбол.
Изпълнение на практически задачи: провеждане на мониторинг
След приключване на квалификационната програма, обмена на добри практики и стажовете, участниците започнаха да прилагат придобитите умения за провеждане на мониторинг и на практика. Бяха сформирани 3 групи от по 10 човека, включително представители на НПО и младежи доброволци. Всяка група имаше водещ и беше подпомагана от експертния екип на сдружението ни. Групите имаха възможността да си изберат тематична сфера от обществения живот или институции, които да бъдат наблюдавани. Сферите, в които се проведе мониторинга бяха: Образование, социални услуги, Неформално образование и институции работещи с деца. Участниците в групите разработиха свой план за мониторинг и след като изпълниха всички дейности по него изготвиха обобщен доклад, в който са включени конкретни резултати и препоръки към съответните институции.
Провеждане на младежки доброволчески стажове
Сдружение ЦОПСИ има богат опит в работата с младежи доброволци, който беше приложен при реализацията на тази дейност. Повечето доброволци се включват с голямо желание в нашите програми, но групата им се променя много динамично и обикновено до сега изпълняваше общи организаторски задачи. За това насочихме дейността към по-
Обмен на добри практики и знания на НПО
В продължение на месец – от 08.12.2015г. до 08.01.2016г. , включените в проекта НПО имаха възможност да изпращат свои представители на работни посещения в нашето сдружение. По време на тези посещения участниците имаха възможност да се запознаят в детайли с дейността ни, като специален акцент беше поставен на добрите практики свързани с извършени дейности по мониторинг и застъпничество. Освен това гостуващите НПО имаха възможност да получат допълнителна информация и консултации от експертния екип на проекта и да планират бъдещи съвместни дейности. Някои от представителите на местните НПО успяха да участват пряко и в други актуални дейности на сдружение ЦОПСИ, които са извън рамките на този проект, но са тематично свързани с него.
Провеждане на квалификационна програма за НПО -
На 05. и 06.12.2015 г., в гр. Малко Търново, хотел „Рибарника”, се проведе последният, четвърти модул на квалификационния семинар на тема: „Мотивация на НПО за извършване на мониторинг и застъпничество. Привличане на граждани в инициативи на НПО с обществена значимост.” В него участие взеха 23-
Всички участници имаха възможността да изследват своята лична мотивация относно работата си в НПО секторът, да се запознаят с основните потребности и методи на мотивация на екипа.
Двамата водещи на семинарите Владимир Шишков и Живко Цирков представиха разнообразни и полезни материали за обучение, които предизвикаха интерес сред участниците. Тяхната удовлетвореност от участието в обучителната програмата рефлектира и във високата оценка, която са дали в приложените обратни връзки.
Провеждане на квалификационна програма за НПО -
На 14.11.2015г. в гр. Ямбол се проведе трети модул от квалификационната програма за НПО и в него се включиха 23 представители на местни НПО. Темата на семинара беше „Повишаване на капацитета на НПО за провеждане на мониторинг”. По време на семинара участниците разгледаха следните въпроси: Какво представлява мониторинга; Оценката като резултат от мониторинга; Избор на инструментариум за оценка; Техники и способи за оценка; Мониторингът като превенция; НПО като обект и субект на мониторинга; Система за гражданско наблюдение и се запознаха със законодателната уредба относно механизмите за провеждане на мониторинг. Чрез работата в малки групи имаха възможност да структурират теоретичните си знания и да се подготвят за предстоящите практически задачи.
Проведе се вторият семинар за НПО
На 30.10.2015 г. в конферентната зала на хотел „Кабиле” гр. Ямбол се проведе вторият семинар за НПО, който беше на тема „Изграждане на умения за застъпничество на НПО”. Водещите на обучението Живко Цирков и Владимир Шишков запознаха участниците с: Необходимост от застъпничество; Какви цели си поставяме при провеждане на застъпнически кампании; Видове застъпничество; Ефективното застъпничество; Избор на проблем /кауза/ и отправяне на послание; Избор на печеливша стратегия; Ролята на лидера за провеждане на застъпнически кампании.
Темите бяха поднесени чрез интерактивни методи и включваха много практически задачи, дискусии, решаване на казуси и др. Семинарът приключи с изработване на цялостен план за провеждане на застъпническа кампания по избрана местна кауза.
Първи семинар за НПО
На 26.09.2015 г. в гр. Ямбол се проведе семинар за НПО на тема: „Ролята и задачите пред НПО за развитието на силен граждански сектор. Възможностите на НПО да оказват влияние върху формирането на публични политики на местно ниво.“
Това е първият семинар от една цялостна квалификационна програма за НПО, която включва 4 обучения. И е основната дейност, която ще бъде реализирана по проект „Нови перспективи пред НПО от област Ямбол“. В рамките на семинара участниците представиха дейността на своето НПО, обмениха опит и информация за работата си с местните общности, получиха знания за успешното функциониране на гражданските организации в други области на страната. Акцент в работата на семинара бе поставен върху възможностите на НПО да оказват ефективно влияние на местно ниво за формиране на политики. Представителите на НПО поставиха началото на сътрудничество и взаимодействие за общи съвместни действия и инициативи в област Ямбол.
Одобрени са НПО за включване в проекта
Приключи двумесечния процес за избор на НПО от област Ямбол, които да бъдат включени в реализацията на проекта „Нови перспективи пред НПО в област Ямбол”. Първоначално изпълнителният екип изпрати покани до над 40 местни НПО, като получих обратна връзка от 34 организации. След като прецени възможностите и желанията на кандидатите изпълнителният екип взе решение в квалификационната програма да бъдат включени 17 НПО, а 5 НПО да останат като резерви. С другите НПО също ще се поддържа връзка и те ще бъдат поканени да се включат в някои от дейностите по проекта като мониторинг, провеждане на застъпническа кампания и конференция.
Планирано е избраните за участие в проекта НПО да излъчат свои представители, които да се включат в 4 модулна квалификационна програма. Тя ще да се проведе под формата на семинари с предимно практическа насоченост, като 3 от тях да бъдат еднодневни в гр. Ямбол, а един ще бъде двудневен в избрана подходяща база. Това е основната дейност в нашия проект и екипът ни ще отдели специално внимание за нейното качествено изпълнение.
Публично представяне на проекта
На 9 юли 2015 г. в Конферентна зала на хотел «Кабиле» -
Отпечатани информационни плакати
Отпечатани са първите информационни материали по проекта „Нови перспективи пред НПО в област Ямбол”. Информационните плакати /6 броя/ са изработени от трайна, гланцирана самозалепваща се хартия. Те ще могат да се пренасят лесно и да се поставят на местата, където се провеждат различни дейности по проекта.
Подписан нов договор
На 08.06.2015 г. във фондация Институт „Отворено общество“ – гр. София, председателят на сдружение ЦОПСИ – Живко Цирков подписа договор за изпълнението на проекта „Нови перспективи пред НПО в област Ямбол”. Общата стойност на проекта е 21 365,00 евра, от които 19 225,00 евра са безвъзмездна финансова помощ по Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009-