TheirVoice

Отиване към съдържанието

Главно меню

Актуално

 

Заключителна пресконференция

На 29.10.2015 г. в гр. Ямбол пред 22 човека се проведе заключителна пресконференция по проекта. Тя беше с участието на журналисти, представители на НПО и на институции, работещи с целевите групи. Чрез медиите информацията за резултатите от проекта достигнаха до по-широк кръг местни граждани.Пресконференцията подпомогна представянето, популяризирането и разпространението на информацията за програмата и реализирания проект в общините извън Ямбол.

Заключителна конференция
Заключителната конференция се проведе на 29 октомври 2015 г. В областния град Ямбол. Тя беше на тема «Взаимодействие в името на обща кауза» и в нея се включиха общо 41 човека, представители на целевите групи, на местната власт и ръководители на институции и организации работещи с ромите и хората с увреждания. Конференцията премине в две части, като през първата част ръководителят на проекта Живко Цирков представи крайните резултатите от изпълнението на планираните дейности, постигнатите успехи, направените поуки и научените уроци. Специални презентации на тема «(Не)видимите хора»  и «Ромите в България – проблеми и перспективи » бяха поднесени от Марина Великова и Добринка Иванова  и предизвикаха определен интерес сред присъстващите.
През втората част на конференцията бяха очертани перспективите за бъдещото продължаване на програмата, възможностите за съвместна работа между участвалите организации, развиване на установените форми за взаимодействие и привличането на нови съмишленици.

Обществено значими каузи

На 24.09.2015 г. се проведе работна среща на Съвета  за сътрудничество и взаимодействие. На тази среща присъстваха и експерти от екипа  на ЦОПСИ по проект „Техният глас“. Като взеха предвид мненията и препоръките на целевите групи /представители на НПО, роми и хора с увреждания / и на гражданите, участвали в избора на три от предложените идеи, бяха определени тези, които да се превърнат в обществено значими каузи, обединяващи усилията на хората в Ямбол и областта.  

Тематични срещи с роми и хора с увреждания

На 26 и 27.08.2015г. бяха проведени последните две срещи с роми и хора с увреждания по проект ,,Техния глас”.

- с представители на ромската общност -15 човека;
- с представители на хората с увреждания - 15 човека.

Заедно с водещите Ваня Сулеменко и Николина Стефанова участниците разгледаха проблеми свързани с реализацията на пазара на труда на групите в неравностойно положение. Пречките и възможностите за квалификация и работа. Бяха дадени конкретни предложения за кандидатстване по различни национални програми. Участниците се включиха с голям интерес  и активно изразяваха своите мнения.

Идеи за общи платформи
Учреденият Съвет за сътрудничество и взаимодействие, като изразител на интересите на целевите групи /НПО, роми и хора с увреждания/ по проект“ Техният глас“, заедно с експертите от екипа на ЦОПСИ обсъди и формулира 9 идеи за общи платформи.
Инициатива цели да бъдат избрани 3 от тези идеи, които да се доразвият и да се  превърнат в обществено значими каузи, които да обединят усилията на местната общественост.
Приканваме гражданите, да участват в избора на три от предложените идеи, като изразят своите мнения и препоръки на тел: 046/665822 или на e-mail: cepsi95.yambol@yahoo.com
в срок до 20.09.2015 г.

Тематични срещи с роми и хора с увреждания
На 23 и 24.06. 2015 г. се проведоха поредните срещи с роми и хора с увреждания по проект ,,Техния глас”.
- с представители на ромската общност -15 човека;
- с представители на хората с увреждания - 15 човека.
Темата на срещите този път беше ,,Здравеопазване” .

Въпросите, които поставиха бяха свързани със здравното осигуряване, работата на лекарските комисии и др. Обсъдиха се възможности свързани с посещение на медицинско лице в местния ,,Клуб на инвалида” в определени дни от месеца, което да извършва прегледи на нуждаещите се на място. Дадено беше и  предложение от ромски майки,  здравната каса да поеме по-голяма част от прегледите по време на бременността  за неосигурените от тях . Водещите на срещата – Ваня Сулеменко и Николина Стефанова  провокираха интересна и задълбочена дискусия.

Изнесено обучение с членове на ЦОПСИ

На 30 и 31. 05 се проведе изнесеният семинар по проекта по дейността ,,Изграждане на капацитет и организационно укрепване на кандидата”. Семинарът се състоя  в х-л ,,Галина Палас” в близост до гр. Елхово. На него присъстваха  22 участника от екипа на ЦОПСИ. Те направиха реална самооценка за състоянието на организацията и разработиха Стратегически план, който оформя посоката за работа на сдружението за следващите  5 години.  

Обучение и подготовка на НПО за работа с роми и хора с увреждания

Трети /последен/ семинар – проведен  на  16.05.2015 г. в залата на х-л „Кабиле“ Ямбол. Темата бе „Специфика на работата с уязвими групи. Мотивация за работа“. Участваха 20 представители на 11 НПО от Област Ямбол. Водещи Гинка Мутафова и Таня Николова. Участниците работиха върху идентифициране на специфичните особености на различните уязвими групи и различните подходи, които прилагат в практиката. В хода на семинара подробно анализираха характерните качества на  членовете на един екип и екипните роли, към които се придържат в работата си. Какво кара хората да работят в НПО? Кои са мотивационните фактори и как действат те? На тези въпроси потърсиха отговор членовете на НПО. Стигнаха до заключението, че човешките ресурси са тези, които правят чудеса с останалите ресурси на организацията, а и със самата организация. Стига да са налице необходимите мотивационните фактори.

Семинар за доброволци

На 09.05.2015г. в рамките на един ден се проведе обучението на младежи-доброволци за извършване на социална работа в подкрепа на различни видове рискови групи. В него взеха участие 20 доброволци към сдружението от различни учебни заведения в гр. Ямбол. На обучението участниците научиха повече за доброволчеството като кауза, запознаха се със социално-психологическите характеристики на тези групи, а в края имаха възможност да разработят примерни практически дейности, които биха могли да осъществят при работата си с тях.

Създаване на Съвет за сътрудничество и взаимодействие
През м. април 2015 г. бе създаден Съвет за сътрудничество и взаимодействие с участието на 9 представители на трите целеви групи – хора с увреждания, роми  и НПО. Бе приет Правилник за работата на Съвета и бяха набелязани основните дейности в  Програма за работа през периода до края на проекта.
Целите на ССВ са:

  • да помогне за формулирането на местни политики за интеграцията на хората с увреждания и ромите;

  • да предлага варианти за решаване на важни местни проблеми;

  • да търси подкрепа и сътрудничество с други организации.

Провеждане на тематични срещи с роми и хора с увреждания

През м.април, 2015 г. бяха организирани и проведени 2 срещи на тема "Социални дейности":
- с представители на ромската общност -15 човека;
- с представители на хората с увреждания - 15 човека.
Водещите на тези срещи Ваня Сулеменко и Николина Иванова, помогнаха на участниците да формулират и поставят своите въпроси. На срещите бяха поканени представители на Община Ямбол и Регионална дирекция „Социално подпомагане“. Така въпросите на хората получиха ясен и компетентен отговор.

Втори семинар за обучение на НПО

На 14.03.2015 г. се проведе втория семинар от поредицата обучения на НПО за работа с хора с увреждания и роми. Темата на семинара бе: "Изследване и решаване на проблеми. Разработване на проекти и програми". Участваха 20 човека, членове на НПО, насочени за работа с роми и хора с  увреждания.

Провеждане на тематични срещи с роми и с хора с увреждания
През м.февруари 2015 г. бяха организирани и проведени 2 срещи:
- с представители на ромската общност -15 човека;
- с представители на хората с увреждания - 15 човека.

Фокусът на тези първи тематични срещи бе темата за образованието. Участниците споделиха проблеми, търсиха решения, поставиха акцент на важни моменти, свързани с образованието на техните деца, както и на тях самите. Водещите на тези срещи - Ваня Сулеменко и Николина Иванова, помогнаха на участниците да придобият нови знания по темата, да формулират по-точно и правилно своите мнения и искания. Специално внимание бе отделено за разбиране на ролята на местните НПО и къде и с какво могат да бъдат полезни на местните общности.

Първи семинар за обучение на НПО
На 24.01.2015 г. в залата на х-л „Кабиле“ - Ямбол се проведе първия семинар за обучения на НПО за работа с роми и хора с увреждания. Темата на семинара бе „Проучване на потребностите. Разработване на карта за оценка на риска". Участваха 20 представители на 11 НПО от Област Ямбол. Водещи бяха Гинка Мутафова и Таня Николова.

Публично представяне на проекта

На 12 декември 2014 г. в Конферентна зала на хотел «Кабиле» - гр. Ямбол се проведе публично представяне проекта „Техният глас”. То бе открито от Владимир Шишков, който представи участващите официални лица, екипа на проекта и някои представители на целевите групи. Ръководителят на проекта Живко Цирков запозна участниците с досегашната дейност на сдружение ЦОПСИ и Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Координаторът на проекта Гергана Атанасова представи част от най-важните дейности, които ще бъдат реализирани. След това изпълнителният екип отговори на въпросите задавани от присъстващите журналисти.

Отпечатани информационни материали

Отпечатани са първите информационни материали по проекта „Техният глас”. Информационната диплянка е с тираж 500 броя, като в нея е направено кратко представяне на Проекта, начините по които могат да се установят връзки с екипа или да се получат консултации. Информационните плакати /6 броя/ са изработени от трайна, гланцирана самозалепваща се хартия. Те ще могат да се пренасят лесно и да се поставят на местата, където се провеждат различни дейности по проекта.

Подписан нов договор

На  31.10.2014 г. във фондация Институт „Отворено общество“ – гр. София, председателят на сдружение ЦОПСИ – Живко Цирков подписа договор за изпълнението на проекта „Техният глас”. Общата стойност на проекта е 21 266.90 евра, от които 19 134.40 евра са безвъзмездна финансова помощ по Програмата за подкрепа на неправителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009-2014 г. Продължителността на проекта е 12 месеца като е планирано пряко участие на 20 представители на местни НПО, 15 хора с увреждане и 15 роми.


Назад към съдържанието | Назад към главното меню