От 13 до 20 декември 2011г. се проведе ежегодният Коледен базар на ЦОПСИ. Павилионът със сувенири, изработени от доброволци към ЦОПСИ, беше разположен пред входа на базар "Безистена" в Ямбол. Събраните средства ще бъдат използване за благотворителност.
Четвъртият /последен модул/ от обучението на екипа се проведе на 27, 28 и 29 декември във Велинград. Присъстваха членовете на мобилния екипа по проект "Пътуващ социален микробус" и управленският екип. Водещи на обучението бяха Диана Циркова и Мимоза Димитрова. Бяха изведени проблемите при работата на екипа с бенифициентите и алтернативи за разрешаването им.
Обученията на деца и родители продължават и през м. Декември.
През м. Октомври и Ноември се проведоха семейни тържества в селата Кукорево и Веселиново. Учатниците – родители с техните деца от целевите семейства, се забавляваха, танцуваха, пяха и участваха в организираните игри. Децата участваха в състезания и заелите призови места получеха награди. Това вдигна градуса на настроението и всички останаха доволни от празника.
На 25 и 26 октомври 2011 г. в гр.Ямбол се проведе семинар за повишаване квалификацията на екипа - 3 модул. Темите на семинара са: Работа със семейства в риск. Познаваме ли добре целивите групи с които работим. Социално-психологически характеристики на децата със специални потребности. Справяне с агресивно поведение. Използване на приказки в работата с деца от целевите групи. Работа в мултиетническа среда. Изграждане на доверие сред потребителите. Участваха около 20 човека, членове на изпълнителния екип, които усвоиха специфични знания и умения за извършване на качествени социални услуги.
С голям успех сред децата преминават и обученията по социални и творчески умения. Те същи се провеждат два пъти месечно и се очакват с интерес от малките членове на семействата. Децата от с. Веселиново, с. Дражево, с. Кукорево, с. Хаджидимитрово имат желание да рисуват, пеят, танцуват, обичат да работят с пластелин и природни материали и под ръководството на учителите, работещи с тях по проекта, направиха красиви сувенири, като вложиха в тях много фантазия,старание и своя детски поглед към всичко, което ни заобикаля. В тези обучения децата разкриват и развиват своите индивидуални умения, повишават увереността си, че могат успешно да вършат определени дейности и да постигат добри резултати.
Продължава и основната дейност по нашия проект, а именно: предоставяне на социални услуги за 50 целеви семейства в малките населени места.Социалните услуги са от мобилен тип и се извършват основно „на терен” в домовете на семействата в риск. Така всеки ден екип от специалисти - лекар, мед.сестра, социален работник, психолог рехабилитатор посещава семействата от различни населени места, като оказват специализирана помощ и подкрепа на малки и големи, според трехните потребности. Специално внимание се отделя за подготовката на децата включени в проекта за постъпване в детска градина или училище. Медицинските лица извършват прегледи, наблюдения периодични здравни беседи с родителите и децата, като им дават и опростени предписания за водене на здравословен начин на живот и как да се предпазват от заболяване. Рехабилитаторът по проекта също работи индивидуално с деца,които имат специфични заболявания и се нуждаят от такава терапия. Освен това се провеждат и занимания за повишаване на общата физическа подготовка на децата, за профилактика на гръбначни изкривявания и укрепване на мускулатурата.
През м. септември се проведе поредното семейно тържество в с. Дражево, в което деца и родители се включиха с интерес. Празненството включваше програма, забавни игри за всички, маскиране на децата, танци, състезания, фото заснемане.
Важна дейност по проекта е работата на двамата домашни майстори в домовете на потребителите. Те извършват дребни ремонти, а някъде и по-сериозни ремонтни работи, ако е необходимо. Тяхната работа е много ценена и техния график е много натоварен. Освен това майсторите организират пренасянето и монтирането на дарените при благотворителните кампании мебели и домакински електроуреди. Периодично предоставят дарения на потребителите: дрехи, обувки / за деца и възрастни /, ученически пособия, играчки и вещи за бита.
През м.септември и октомври продължиха срещите с родителите за развитие на родителски умения. В тези обучения участват майки от рисковите семейства, за придобиване на по-голямо самочувствие и увереност, че могат успешно да се справят със своите задължения. В тях участват 30 майки от с. Кукорево, с. Веселиново и с.Завой, разпределени в две групи. Основни теми в обученията са: Трудността и отговорността да бъдеш родител; Близките хора, които ме подкрепят; Ролята на отсъстващия родител и може ли той да бъде заместен. Тематичните срещи се провеждат по два пъти всеки месец, като водещите се стараят участниците да се чувстват комфортно, да споделят своя опит и да се учат от опита на други родители, успешно справящи се с родителските си задължения .
Конференция «Качествени социални услуги за семейства в риск»
Над 50 участника от 3 общини на Ямболска област се включиха в проведената на 23 юли 2011г. събота конференция на тема “Качествени социални услуги за семейства в риск”. Конференцията е част от проекта „ПЪТУВАЩ СОЦИАЛЕН МИКРОБУС”, който се реализира от сдружение ЦОПСИ в партньорство с Община Тунджа и Фондация „МОСТ България” – София по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. към пълния текст на новината
Ежемесечно провеждаме супервизия на екипа, която включва групова работа и индивидуали срещи с участници в екипа. Супервизията се води от висококвалифициран психотерапевт, Диана Андонова, и всички участници признават, че ползата от тези срещи е много голяма и благодарение на тях специалистите се развиват и по-добре откликват на нуждите на потребителите. На срещите се обсъждат конкретни казуси, които възникват в ежедневната работа с потребителите.
Снимки от дейностите през месец Юли. Впечатления на водещи обучения по проекта - Таня Николова, Златка Георгиева - социални умения, творчески умения
- индивидуална и групова работа с деца и родители, детски партита и тържества.
През месец юли продължи работата на медицинската сестра Анастасия Георгиева по проект „Пътуващ социален микробус” с включените потребители от селата. Съвместно с д-р Николов извършиха прегледи на нуждаещите се хора от проекта и даваха здравни съвети на обърналите се към тях за консултация. Продължава наблюдаването на физическото и психическото състояние на децата, включени в проекта.
Всички специалисти обменят непрекъснато информация относно различните случаи в работата си с включените семейства. Специалистите от мобилния екип ги посещават в техните домове и им оказват необходимата подкрепа и съдействие за разрешаване на проблеми от различно естество – битово, здравословно и междуличностно.
И през летните месеци продължават срещите с потребителите от целевите села: Веселиново, Кукорево, Дражево, Хаджи Димитрово, Завой по установения график. Майките и децата участват активно в планираните обучения. В групите за обучение на родители, които се провеждат в с. Кукорево и с. Веселиново, разискват проблеми, свързани с отглеждането и възпитанието на децата; поставят въпроси, които възникват в тяхното ежедневие; търсят съвети за удачни решения, споделят с останалите и обменят опит и умения. Много дискутирани теми са тези, свързани с взаимоотношенията между родители и деца, между родители и роднини, с които живеят в един дом и др. Децата са много радостни, когато по време на обученията рисуват, пеят, играят под вещото ръководство на опитни педагози; щастливи от това, че са обект на внимание, загриженост и обич. Това ги прави всеотдайни и много привързани към ръководителите на детските групи.Желанието им е всяка седмица да се организират такива обучения и партита, защото на тях е весело, има много смях и игри, а също така и подаръци.
През м. юни се организира и проведе в Ямбол и Първият модул от планираните 4 модула за обучение на екипа. Темата на този семинар бе: „Нормативна уредба за извършване на социални услуги за деца и възрастни. Национални и международни документи регламентиращи работата с деца. Социалната политика на България, на област Ямбол и на община Тунджа. Отговорностите на работещите в социалната сфера. Постигане на определените стандарти за работа с деца.”
През м.август предстои ІІ модул за обучение на екипа, които ще се проведе извън Ямбол.
Обученията на деца и родители се провеждат по план-график. Стартираха и ремонтните дейности предвидени в проекта.
През месец Май по телевизия "Диана кабел" се излъчи телевизионно предаване за проекта "Пътуващ социален микробус". Предаването е с продължителност 15 минути и беше на тема "И в малките населени места могат да се предоставят качествени социални услуги". Участваха ръководителя на проекта Живко Цирков, заместник кмета на Община Тунджа Станчо Ставрев и Добринка Иванова - ръководител на мобилния екип по проекта.
Приключи проучването на бенифициентите и вече са изготвени оценки на потребностите и индивидуални планове за предоставяне на социални услуги за всички потребители, включени в проекта.
По повод краят на учебната година в с.Веселиново беше организирано тържество с много игри, томбола и конкурс за най-добър певец, рецитатор и танцьор. Всички деца получиха приз за участие и много награди. Организатори на празненството бяха Гинка Мутафова и Николина Стефанова - членове на мобилния екип.
През месец Април беше организирано семейно парти в с. Дражево по повод денят на ромите, на което се проведоха редица състезателни игри с много награди, песни и танци под ръководството на Ваня Сулеменко.
Двудневната Национална заключителна конференция “Качествени социални услуги за деца от ДМСГД” по проекта "За по-добро бъдеще за децата" се проведе на 26 и 27.11. 2010г. в гр. Ямбол. Присъстваха специалисти от Велико Търново, Дебелец, Русе, Сливен, Варна и София. На откриването на конференцията бе секретарят на Държавната агенция „Закрила на детето” г-жа Даринка Янкова, която запозна присъстващите с държавната политика към Домовете за медико-социални грижи.
През първия ден на конференцията доклади за свършената работа представиха д-р Донка Атанасова – директор на ДМСГД и ръководител на Защитените пространства, Марияна Бахтичева – социален работник, Станимира Василева – социален педагог и Стоянка Раднева – медицинска сестра, като част от екипа по проекта.
На следващия ден конференцията продължи на място в ДМСГД гр. Ямбол. Там гостите наблюдаваха работата с деца, настанени в защитените пространства, обсъден бе процесът на деинституционализация на децата от подобни домове в страната. Програма
Четвъртият модул на семинара за повишаване квалификацията на персонала на ДМСГД гр. Ямбол се проведе през месеците септември и октомври с водещи психолозите Красимира Комнева и Диана Циркова от Центъра за психосоциална подкрепа гр. София - партнираща организация по настоящия проект. Семинарът беше изнесен – обученията се проведоха в хотелски комплекс „Лесопарка” в близост до град Лясковец Велико Търново. Всяка група от екипа премина двудневно обучение. Темите, включени в модула бяха „Разработване на програми за работа с деца от институциите. Методи и техники за изследване на потребностите. Разработване на план за действие”.
Снимки от моментния фото конкурс
Приключи Националния фестивал на ученическото визуално творчество, който се проведе от 22 до 24 октомври в гр. Ямбол. Организирането и провеждането на този фестивал е уникално за страната и е кулминацията на един много интересен и полезен проект, насочен към младите хора в Ямбол и областта. Този фестивал включваше конкурс за кино и фото произведения на ученици и бе организиран от Сдружение „Център за образователни програми и социални инициативи” гр.Ямбол. Конкурсът е част от проекта "Визия за бъдещето" и бе организиран в две части – предварителен и моментен. Право на участие в него имаха ученици от 12 до 19 години, подали формуляр за участие до 15.10.2010 г. в офиса на ЦОПСИ. Първият етап на форума бе предварителен. В него учениците изпратиха своите произведения, които се селектираха и оцениха от комисия. Финалната част на предварителния конкурс се проведе на 22 октомври от 15 до 20 часа в НТС-Ямбол. Във фоаето на НТС бе организирана изложба от предварително изпратени фотографии на ученици от цялата страна. В голямата зала на НТС бяха прожектирани филмите на участниците от конкурсната програма. На 23-ти октомври учениците, желаещи да се включат в моментния конкурс, получиха конкретни задача за фото и кино заснемане на тема „Есента”. В рамките на 7 часа участниците трябваше да снимат и да представят пред комисията своите завършени произведения - до 3 фотографии и 3-5 минутен късометражен филм. В предварителния етап на конкурса участие взеха над 90 ученици. 43-ма участници и 11 творчески екипа пък взеха участие в моментния етап. Участниците в конкурса бяха оценени от 7 - членно жури-фотографи, художници, кинорежисьори. Наградният фонд на конкурса бе в размер на над 5 000 хил.лв. Отличените ученици получиха видеокамери, фотоапарати, книги и DVD филми. Награждаването на участниците се проведе в НТС-Ямбол на 24-ти октомври.
Списък на участниците в моментен фото конкурс
Резултати от конкурсите:
Въпроси и отговори 1; Въпроси и отговори 2; Въпроси и отговори 3
НАЦИОНАЛЕН KИНО И ФОТО КОНКУРС ЗА УЧЕНИЦИ
Във връзка с изпълнението на проект „Визия за
бъдещето” сдружение „Център за образователни програми и социални инициативи”
обявява национален конкурс за кино и фото произведения на ученици. Конкурсът
е на свободна тема и в него
могат да участват деца и младежи на възраст от 12 до 19 години, които са
били ученици в основни или средни училища в България през учебната 2009/2010
год. Конкурсът ще се проведе от 22 до 24 октомври 2010 година
в град Ямбол.
Краен срок за заявка за участие: 15 октомври 2010 г., 17.00 часа
Ученически пленер - младежка творческа лаборатория
Планираният по проекта "Визия за бъдещето" ученически пленер се проведе от 29 август до 2 септември във ваканционно селище „Манастира" край Велико Търново, Участници в младежката творческа лаборатория бяха 50 ученика от дискусионните, фото и кино клубове, работещи по проекта. Пленерът беше и една своеобразна награда за участниците показали най-добри резултати при провеждането на вътрешните училищни конкурси през месец юни и в досегашната си дейност по проекта. В продължение на 5 дни младежите получиха нови знания от водещите на обучението и изпълняваха различни творчески и практически задачи. Пълен текст на съобщението
По време на срещите с родителите, участници в мобилната група на „Училище за родители” пo проекта "За по-добро бъдеще на децата", които бяха проведени на 04 и 05 септември бяха обсъдени теми свързани с рисковите фактори при ранната бременност, агресията, зависимостите и последствията от тях.
Темата на творческото обучение бе „ Рисуване върху стъкло”, което беше много интересно за децата.
По време на обучението в социални умения на децата бе представена мултимедийна презентация на тема : „Какъв искам да стана? Моето бъдеще.” Запознаха се с различните професии по интересен и достъпен за тях начин.
На 25.09.2010г беше организирано детско парти на тема „Играем и учим заедно” във връзка с началото на новата учебна година.
Обучението за родителите бе проведено на 28 и 29 август. Темите, които се обсъждаха бяха „Дневен режим” , „Правилата в семейството, училището, общността, обществото.”
Детското парти организирано през месец август бе под надслов „Слънчево лято”. Обучението по социални умения бе на тема „Светът на децата – светът на възрастните”, а по време на творческите умения децата сътвориха чудесни апликации на морското дъно.
За децата, настанени в Защитените пространства по проекта ежедневно полагат грижи квалифициран екип от специалисти – социални работници, социални педагози и медицински сестри.
И в най-горещите летни дни продължават дейностите по проекта "За по-добро бъдеще на децата". Темите разисквани в училището за родители през месец юли бяха ”Превенция на детските болести – симптоматика, поведение при конкретните симптоми” и „Как да се грижим по-добре за децата с проблеми-дефицити”. Майките споделиха своите проблеми, свързани с често боледуващите си деца и неблагоприятната среда на живот, в която са принудени да ги отглеждат. Интересът към предоставяната консултантска помощ нараства. Предстои включване на нови семейства в риск в мобилната група от родители.
Детското парти под надслов „Босоного детство” зареди децата и екипа с много положителни емоции. Обучението на децата в развитие на социални умения бе свързано с приятелството и музиката „Пея и танцувам с моите приятели” . По време на творческото обучение децата усвоиха нови техники за рисуване с пръсти.
На 6 и 7-ми юли се проведе поредната супервизия под ръководството на г-жа Диана Андонова. По време на груповата работа водещият работи с чувствата и преживяванията на екипа, свързани с извеждането на 5 деца от ДМСГД – Ямбол в социална институция Дом за деца с увреждания – с. Искрец, община Карнобат. По време на индивидуалните супервизии бяха обсъдени конкретни проблеми в работата на специалистите от екипа. Супервизията започва да дава ефекти върху тяхната субективност – основния инструмент при работа с деца.
На 8 и 9-ти юли бе проведен семинар по Модул 3 с трета група от персонала на ДМСГД. На участниците бе предложен документален филм за дискусия, който отразява промените, които се случват с дете на 17 месеца, оставено за временно отглеждане в институция за период от 9 дни.
"Визия за бъдещето" Официалното награждаване на участниците в кино и фото конкурсите се състоя на 29.06.2010 г. от 13.00 часа в Син салон на читалище „Съгласие".
КИНО КОНКУРС: Представянето на филмите на Градския кино клуб се състоя на 28.06.2010 г. в ПТГ „И. Райнов” гр. Ямбол.
І награда – „Летуване в Рила” автори :Георги Лазаров и Андрей Пехливанов – разказва за група ентусиасти, решили да покорят красотите на Рила.
ІІ награда – „Цурквата Св.Димитрий Солунски, гр.Елхово”. Автори; Мария Костова и Габриела Аргирова от 10 а клас; документален филм, който разказва историята на църкват
ІІІ награда – „Един неразделен клас”. Автори: Жанета Василева, Георги Драгнев и Стойко Пехливанов от 9 а клас.Филм за празничния ден в, в който изпратихме абитуриентите от випуск 2010.
Поощрителни награди:
„An English class”.Автори: Христофор Стоянов, Светлин Златев, Стилиян Иванов, Димитър Христов, 8 а клас.Това е късометражен филм, представящ открития урок по английски език на математическата паралелка.
„Underground”. Автори: Жулиан Гинев, Георги Драгнев и Румен Димитров. Филмът е забавна пародия на реалния им проект.
Проведоха се училищните фото и коно конкурси в следните училища-партньори по проекта "Визия за бъдещето"
1. ГПЧЕ „В. Карагьозов” гр. Ямбол – на 10.06.2010 г. - фото конкурс - снимки І награда: Ванеса Димитрова 9 в клас ІІ награда: Яна Стоянова 9 б клас ІІI награда: Галина Тодорова 11 в клас Поощрителни награди: 1. Божана Божилова 10 а клас 2. Ани Георгиева 9 в клас - кино конкурс І награда: „Chao bello Italia” /Красива Италия/ ІІ награда: 1.”Любимите места в моя град” 2.” Ревове над Тунджа” ІІІ награда: 1. Устието на Места в Гърция 2. Изпращане на ВИПУСК 2010 г. |
2. ОУ ”Св. св. Кирил и Методий” с. Бояджик – 11.06.2010 г. - фото конкурс І награда: Ваня Павлова Павлова ІІ награда: Кристина Стоянова Стоянова ІІІ награда: Габриела Димитрова Господинова Поощрителни награди: 1. Елена Симеонова Симеонова 2. Анелия Иванова Илиева -кино конкурс представеха един филм - Импресия |
3. ОУ „Й. Йовков” гр. Ямбол – на 14.06.2010 г. - фото конкурс - снимки І награда: Мехмед Салиев 7 а клас; снимка „Баничарката” ІІ награда: Йордан 6 в клас; снимка „Обедна дрямка” ІІ награда: Михаил Михайлов 7 а клас; снимка „Гаврошовци 21 век” Поощрителни награди: 1. Димитър Костов - 7 а клас; снимка „Анаконда” 2. Сюлейман Юсеинов - 7 а клас; снимка „Макове” 3. Салим Исмаилов - 7 а клас; „На върха” -кино конкурс представеха един филм – Импресия |
4. ПГИ „Г. С. Раковски” гр. Ямбол - на 24.06.2010 г. - фото конкурс І награда: Димчо Димчев - 11 а клас ІІ награда: Ваня Андонова - 10 а клас ІІІ награда: Кристина Кючукова - 10 а клас Поощрителни награди: 1. Игор Чолан - 10 а клас 2. Ралица Славова - 10 а клас 3. Ценислав Ванков - 10 а клас - кино конкурс І награда: за филма „Фатален избор” ІІ награда: за филма „Пътуване през годините” |
5. Градски фото клуб – на 15.06.2010 г. - снимки І награда – Калоян Цонев 10 клас на Г ”В. Левски” ІІ награда – Климент Паскалев 7 клас на МГ ”Ат. Радев” ІІІ награда – Събина Георгиева 10 клас на Г ”В. Левски” Поощрителни награди : 1. Владо Авров - 10 клас Г ”В. Левски” 2. Мартин Вълчанов - 10 клас Г ”В. Левски” 3. Таня Чапърова - 7 клас на МГ ”Ат. Радев” |
6. Г ”Св. Климент Охридски” гр. Елхово - 25.06.2010 г. - фото конкурс - снимки І НАГРАДА – Михаил Делигрозев -10 а клас ІІ НАГРАДА – Божидар Димитров - 11 а клас ІІІ НАГРАДА – Мариана Боюкова - 10 а клас Поощрителни награди:
|
Наградени снимки на ученици от гр. Елхово:
На 31.05.2010г. се проведе пресконференция за отчитане на дейностите през първите 6 месеца по проекта "За по-добро бъдеще на децата". Ръководителят на проекта г-н Живко Цирков представи резултатите от следните дейности: 1. Изграждане и обзавеждане на Защитени пространства; 2.Изграждане и дейност на Партньорски съвет; 3. Провеждане на супервизии на персонала и екипа; 4. Семинари за квалификация на персонала; 5.Актуализиране на индивидуалните планове за грижи за децата; 6. Работа с деца в защитените пространства; 7. Обучения на децата за развитие на социални и творчески умения; 8. Организиране на празненства за децата от ДМСГД; 9. Консултации и обучения за развитие на родителски умения; 10. Създаване и разпространение на индивидуални продукти.
Свои впечатления споделиха д-р Д. Атанасова - директор на ДМСГД и г-жа М. Белчева от Община Ямбол , както и членовете на екипа, работещи по проекта. Пресконференцията беше отразена от местните кабелни телевизии "Диана кабел" и "Супервижън", както и от местния печат.
Обучения на децата от ДМСГД Ямбол за месец май, 2010г.
Обучение по творчески умения - Обучението се проведе на 22.05.2010г. в ДМСГД. Тема на настоящата среща с децата от защитените пространства бе „Работа с природни материали”. Предвид хубавото време и наличието на цветна градина и двора, заниманието се проведе на открито. Директният контакт с живата природа спомогна изключително много децата да разтворят сетивата си за възприемане на нови за тях усещания. Свободата, която имаха за движение на открито и неограниченото пространство провокира у тях непоказвани до сега емоции, чувства и поведение.
Обучение по социални умения - Обучението по социални умения се проведе на 15.05.2010г. Тема на обучението бе ''Предметите, които ме заобикалят, ми служат''. Подчинени на темата, заниманията, които подбрах за децата имаха за цел да упражнят и доразвият познанията на децата за заобикалящата среда, повишаване на уменията за ориентиране в пространството чрез форми и цветове.
Обучението на персонала се проведе на 13 и 14 май. Започна работа по Модул3 – „Работа с деца със специални потребности – проблемите във физическото и психическото развитие на децата. Границата между норма и патология в детското развитие. Имаше прожекция на филма „Историята на малкия Джон” /подарен от Ана Фройд Център – Лондон/
На 20 май 2010 се проведе среща с ръководителите на фото и кино клубовете по проекта "Визия за бъдещето". На нея бяха определени окончателните дати за провеждане на училищните конкурси /15.06 - Градски фото клуб; 25.06 - Градски кино клуб; 28.06 - Г "Св. Кл. Охридски" гр. Елхово/. Разговаряхме за техническото обезпечаване на конкурсите, начина на провеждане и параметрите, в които да се вписва всеки клуб. Уточни се и състава на журито във всяко училище и възможността след представяне на продуктите си, участниците да продължат с дискусия по интересни за тях теми. Идеята на училищните конкурси е да станат събитие в живота на училището и празник на визуалните изкуства.
Всички клубове провеждат редовни занимания през месеците април и май. Ето как деца роми, участващи в образователната програма за киното представят техния етнос днес и чертаят визия за своето бъдеще. Божидар Янков споделя: "За мен етническата принадлежност не е срам и унижение, защото никой не може да избира семейство, род и родина...." към цялото есе, а Катя Асенова: "Аз съм ромка и живея в България. Това е моята родина. Малкото ми сърце се разкъсва от съжаление, че някои в тази страна гледат на нас, ромите, като втора ръка хора..." цялото есе.
Градският кино клуб провежда заниманията си в зрителната зала на ПТГ "Иван Райнов". Ето какво споделят участниците в клуба и тяхната ръководителка Весела Йовева - Иван Вълев: "Този клуб ме научи да съм човек с добро сърце, да прощавам на хората, да ги уважавам...", Едуард Бончев, участващ в клуба заедно с Галин и Генади споделя: "...тук разбрах и, че заснемането на филм се оказва колкото забавна, толкова и трудна задача..." към всички мнения.
На 27 април във вестник “Делник” бе публикувана статия по проекта „Алтернативни социални услуги за малки деца” под заглавие „Те очакват своите родители”. Ръководителят на проекта г-н Живко Цирков и ръководителят на защитените пространства и директор на ДМСГД д-р Донка Атанасова споделят развитието на дейностите в защитените пространства и резултатите постигнати до момента.
Обучението в творчески умения бе на тема: „Изработване на рисувани картички” и се състоя на 24.04.2010г. Децата се забавляваха, сътворявайки чудесни пролетни картички, под напътствието на опитните педагози Таня Николова, Добринка Иванова и Златка Георгиева.
На 17.04.2010г се проведе обучение на децата за развитие на социалните умения на тема: ”Облеклото – част от индивидуалността на детето” .
Училището за родители отново посрещна майките от целевата група. Обучението се проведе на 10 и 11 април.
Детското парти през месец април бе посветено на Великден и мина под мотото „Великденски помагачи” - на 3-ти април 2010г. Залата бе украсена празнично, а настроението на децата бе повече от еуфорично. Помощ в организацията на партито оказаха и две от доброволките към ЦОПСИ. Децата декорираха и оцветяваха хартиени великденски яйца. Украсиха и аранжираха великденско пролетно дърво. Научиха песничката „Чук, чук яйчице” . Интересен момент на изненада бяха скритите шоколадови яйца за всяко дете, оставени от Великденския заек, които трябваше да бъдат открити.
На 27 април се проведе поредната среща на Партньорския съвет по проекта "Визия за бъдещето". На нея бяха обсъдени дейностите по проекта и уточнени датите на предстоящите училищни конкурси, както и подробности за предстоящия фото и кино фестивал и летен образователен лагер.
През месеците март и април сформираните клубове към училищата работеха по предварително определения график. Учениците с интерес посещават заниманията и подготвят своите материали за предстоящите конкурси.
На 27 и 28 март се проведе поредното обучение с родителите.
На 20.03.2010г. бе проведено детското парти на тема „Пролетно настроение” - във връзка с настъпване на първа пролет. Децата танцуваха, рисуваха и се забавляваха заедно с водещите и доброволците към сдружение ЦОПСИ.
На 20 и 28 март бяха проведени срещите с родителите – по дейността „Училище за родители” - превантивна дейност със семейства с малки деца в риск. Водещ на обучението е Таня Трифонова. Консултантите назначени по проекта - юрист, лекар, социален работник, ресурсен учител и психотерапевт оказват специализирана помощ на всяко едно семейство в риск, заявило желание за съдействие.
На 21.03. в обучението по творчески умения децата изработиха и аранжираха великденска украса – изработване на картина чрез апликация и рисуване с пръсти – „Великдеснски заек” .
На 13.03. бе проведено обучението по социални умения – на тема „Храната, която обичам. Умения за хранене”. Децата се запознаха отблизо с плодовете и зеленчуците, разликите между тях, хигиената при хранене. Направихме изложба от красиво оцветените картинки на плодове и зеленчуци.
На 18 и 19 март бе проведено обучението по модул 2 с втора група от персонала на ДМСГД.
На 13 и на 21.02.2010г. бяха проведени обученията на децата в социални и творчески умения – с водещи Таня Николова, Добрина Иванова и Златка Георгиева. Темата на обучението по социални умения беше „Това съм аз. Това е моето тяло. Лична хигиена на детето.” А творческото обучение беше свързано с изработването на мартенички за предстоящия празник.
На 27.02.2010 г. в ДМСГД гр. Ямбол се проведе поредния детски празник по повод Баба Марта. Участници в него бяха децата, изведени в защитените пространства по проект „Алтернативни социални услуги за малки деца”.Освен тези 24 деца в празника се включиха и голяма част от останалите деца в дома. Много изненади, танци и забавни игри повишиха градуса на настроението при децата. Те с нетърпение очакваха пристигането на Баба Марта, която да върже на всички деца мартенички за здраве и чистота, за прогонване на болестите и злото от техния дом. Освен традиционните мартенички, Баба Марта подари на всяко дете кокиченце, като предвестник на идващата пролет. Децата хапнаха и залък от медената питка, замесена от Баба Марта, за да бъдат здрави, бели и червени през цялата година. Специални гости на децата от дома бяха малките танцьори от балет „Кала” при Общиински детски комплекс с ръководител Таня Николова. Всички танцуваха, пяха, рецитираха стихотворения за празника. Увлечени от танца на по-големите каки и батковци, възпитаниците от ДМСГД танцуваха с тях и дадоха сериозна заявка за постижения и талант в тази област. За всички бе подготвена почерпка от сладкиши и плодове. Така този ден се превърна в празник не само на децата, но и на целия персонал в дома. Всички бяха много щастливи от възможността да се радват на светналите очички и звънкия детски смях. /сценарий/
Дейностите за месец февруари, предвидени по проект „Алтернативни социални услуги за малки деца” се осъществиха успешно. На 11 и 12 .02. 2010г. бе проведен поредния семинар за повишаване квалификацията на персонала на ДМСГД - по Модул 2 -първа група. Темата на Модула е – „Успешната работа в екип” - видове екипи, при извършване на соц. работа, процесът на комуникация, ефективно слушане, групова структура, групова динамика. Бе реализирана интерактивна игра с групова дискусия в ситуация на информационен дефицит. Водещи на обучението са психолозите д-р. Диана Циркова и Красимира Комнева .
От началото на месец февруари стартира работата на клубовете по проект „Визия за бъдещето”, която ще продължи до края на месец септември 2010 г. Сформирани са 18 клуба. Във всяко училище партньор са създадени по три клуба: дискусионен, фото и кино клуб. Освен тези 15 групи от ученици, започнаха работа и три подобни клуба, но на градско ниво. Целта бе да се обхванат и младежи, които са извън училищата – партньори и учат в други училища, но имат желание да работят в областта на визуалните изкуства. Броят на участниците в клубовете е съобразен с общия брой на участници от съответното училище: ГПЧЕ и ПГИ по 20 ученика в трите клуба; Гимназия “Св. Кл. Охридски”, ОУ “Й. Йовков” и градски клубове по 15 ученика и ОУ “Св.Св. Кирил и Методий” по 10 ученика. Планираният общ брой на ученици за включване в клубните дейности е 285, от които всички, с изключение на 45 младежи от градските клубове, участват и в образователната програма към своите училища.
Дискусионните ученически клубове провеждат предимно теоретични занятия свързани с получаване на специализирани знания за визуалните изкуства и ролята им за развитие на световната култура и оформяне на мирогледа на съвременния човек. Ще бъдат прожектирани стойностни филмови произведения и ще бъдат провеждани общи публични дискусии, на които ще се обсъждат теми /някои с участието и на родители/ свързани с развитието и утвърждаването на младите хора в обществения живот.
Кино и Фото клубовете са предимно с практическа насоченост. В тях младите хора ще усвояват технически и творчески умения за работа в тези визуални изкуства и ще започнат да практикуват основните професии, които намират приложение в тях. Участниците ще изпълняват определени технически и творчески задачи свързани с изработването на една художествена фотография и късометражни любителски филми.
Във всеки клуб ще бъдат канени външни лектори, които ще запознават учениците със специализирана информация за съответното изкуство и ще участват в провеждането на общи дискусии. Темите, които ще бъдат дискутирани ще бъдат определяни от участниците във всичките 18 клуба създадени по проекта.
Тази дейност ще даде възможност на учениците да усвоят специфични знания и умения, които могат да им помогнат за изграждането им като силни и отговорни личности. За голяма част от тях това ще бъде и едно насочване към бъдещата им професионална дейност и школа за усвояване на “първите тайни в занаята”.Очакванията са по проекта да бъдат изработени поне 20 късометражни филма, над 200 качествени фотографии и да бъдат проведени обществени дискусии, свързани с фото и киноизкуството. Работата по този проект ще развива творческите заложби на децата, ще провокира интереса им към визуалните изкуства, ще подкрепя себеизявата и отношението им към заобикалящата ни действителност и чрез средствата на киното и фотографията.
През месец Януари стартира Образователната програма по проекта "Визия за бъдещето", която се провежда във всички училища партньори. На 06.02.2010г. се проведе заседание на Партньорския съвет по програмата и работна среща за представяне на работата на дискусионен, фото и кино клуб.
На 27 и 28.01.2010г. бе проведено ежемесечното поддържащо обучение на лицата заети като социални асистенти и домашни помощници по проекта „В своя дом”.
На 18 и 19.01.2010г. се състоя предвидената за месец януари супервизия на екипа по проекта "Алтернативни социални услуги за малки деца".
На 14 и 15.01.2010г. бяха проведени обучения на персонала, III група, модул 1.
На 09.01.2010г. се проведе обучение за творчески умения на децата от дома.
На 10.01.2010г. се проведе обучение на децата от Дома за медико-социални грижи в гр.Ямбол за социални умения.
Среща за представяне на образователната програма
На 9.01.2010 г. се проведе работна среща по проект „Визия за бъдещето”. На тази среща бе представена и обсъдена образователната програма, която ще се провежда с учениците в 5-те училища - партньори по проекта и стартира през месец януари 2010 г. Присъстваха директорите на училищата – партньори: ГПЧЕ ”В.Карагьозов”, ПГИ „Г.С.Раковски”, ОУ”Й.Йовков”, Г ”Св.Кл.Охридски" - гр.Елхово и ОУ ”Св.св.Кирил и Методий” – с. Бояджик, учители, водещи на образователната програма и екипа на ЦОПСИ.
Образователната програма ще се проведе в два блока: „История и естетика на киното” и „Образът на младите в световното и българското кино”. Срещата бе необходима, за да се обсъдят основните теми, включени в програмата, да се даде отговор на възникналите въпроси. В свободен разговор учителите и екипа на ЦОПСИ уточниха основните моменти, свързани с участието на децата в групите за работа, отчитането на преминалите обучителни часове, организирането на работата по време на обучението. Координаторът на проекта Живко Цирков и Добринка Иванова – координатор на клубната дейност, предоставиха материали, необходими за провеждане на образователната програма, на хартия и в електронен вариант, за да се облекчи работата на учителите. Всяко училище получи DVD с интересни филми, образци на документалното и игралното кино, информация за историята на киното, емблематични филми на известни френски, италиански, руски, български режисьори. По този начин работата по тази програма ще бъде не само полезна, но и интересна за децата, а интерактивните методи на обучение ще допринесат за изграждане на траен интерес към киноизкуството.
Приключиха ремонтните дейности на защитените пространства за деца от ДМСГД Ямбол. Tържественото откриване се състоя на 10.12.2009г. в присъствието на г-жа Спаска Спасова и Милена Янъкова от АСП, медии, консултанти по проекта и представители на Община Ямбол. Снимки на защитените пространства след ремонта. Снимки от откриването.
Сдружение ЦОПСИ стартира дейностите по нови два проекта: АЛТЕРНАТИВНИ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЗА МАЛКИ ДЕЦА и ВИЗИЯ ЗА БЪДЕЩЕТО
Заключителната конференция на проекта "Център за подкрепа на малки деца в риск" се проведе на 25.11.2009г. от 16.00 часа в конферентната зала на хотел "Кабиле". На нея бяха представени социалните услуги предоставяни от сдружение ЦОПСИ и обобщен анализ на дейностите реализирани по проекта. Бяха обсъдени и предложения за бъдещи идеи за работа.
На 25.11.2009г. се проведе поредното семейно тържество за младите майки и техните деца. Към клипове от тържеството: Конкурс за най-добра прическа; Дефиле; Награждаване; Дискотека
На 23 ноември 2009г. се проведе Семейно празненство по повод Деня на християнското семейство" за бенифициентите по проекта от гр.Ямбол. В тържеството се включиха както майките, така и техните деца и близки.
В центъра за подкрепа на малки деца в риск през месец октомври се проведоха следните дейности по проекта “ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА СЕМЕЙНО КОНСУЛТИРАНЕ И ПОДКРЕПА”:
Образователни дейности за родители: 10 тематични срещи с преките бенефициенти по проекта. Срещите-дискусии се проведоха както следва: за ползвателите от град Ямбол в периода 06 – 09 октомври и 20 и 23 октомври 2009г. За ползвателите от малките населени места срещите се състояха в периода 28 – 30 октомври 2009г.
Изследвания с медицински тестове за 50 майки от целевите групи;
Консултации от рехабилитатор, психолог, социален работник и юрист;
Предоставяне на услугата „Домашен майстор” в рамките на работните дни в месеца;
През месец октомври се организира и проведе семейно тържество на тема ”Златна есен е при нас дошла”. На тържеството присъстваха 20 участника от целевите групи.
Проведе се квалификационен семинар на екипа – модул 3 на тема „Детето в риск и неговото семейство”
Бе извършена и благотворителна дейност за преките бенефициенти – предоставени бяха дарения за деца до 1 година на преките ползватели на услугата.
На 28.10.2009г. от 11.00 часа в конферентната зала на хотел „Кабиле” се проведе пресконференция на която бяха представени целите, дейностите и екипа по най-новия проект на сдружение ЦОПСИ - "Алтернативни социални услуги за малки деца". Проекта се финансира от Европейския социален фонд по Програма "За по-добро бъдеще". Целта на проекта е да се подобри качеството на живот на децата, настанени в ДМСГД - Ямбол чрез създаване на условия за качествени промени в дейността на тази институция. На пресконференцията освен партньорите по проекта - Община Ямбол, ДМСГД - Ямбол и Фондация МОСТ - София, пресъстваха представители на организациите работещи в социалната сфера в града и медиите.
На 30 септември 2009г. от 17.00 часа в конферентната зала на хотел „Кабиле” се проведе заключителна среща по проект “Гражданско участие за разработване и изпълнение на местни политики”, който се финансира от Балкански Тръст за Демокрация /подпомаган от Правителството на САЩ/.
Проекта се реализира от сдружение „ЦОПСИ” в партньорство с общините Ямбол, Тунджа и Елхово.
По време на срещата г-н Живко Цирков – председател на ЦОПСИ и ръководител на проекта, направи кратък отчет за изпълнението на проекта.
Бяха наградени отличили се представители на местната власт, общински съветници и журналисти от трите общини.
В рамките на този проект се проведе и медиен конкурс. В края на предвидената среща бяха отличени журналистически материали, заели първо, второ и трето място в конкурса. Наградени
На срещата присъстваха председателите на Общинските съвети на Тунджа и Елхово, както и представители от общинските съвети на трите целеви общини-Ямбол, Елхово и Тунджа.
Общинските администрации бяха по-слабо представени, с изключение на община Тунджа, която винаги е показвала интерес и подкрепа в работата на сдружението. На срещата присъства Кмета на Община Тунджа – г-н Георги Георгиев и Зам. Кмета - г-н Станчо Ставрев.
През месец септември продължават тематичните срещи с бенефициентите от целевите групи от област Ямбол по проекта „Център за подкрепа на малки деца в риск”, които се провеждат в периода 23-30 септември 2009г.
На 23.09.2009г. се проведе семейно тържество "Звънчето пак зове ни" за ученици от град Ямбол, по повод първия учебен ден.
Предоставени бяха дарения /дрехи, обувки и ученически пособия/ за първокласниците включени в проекта, както и есенни облекла за техните майки.
За децата на преките бенефициенти бяха организирани педагогически занимания. За по-големите ученици се проведоха срещи подпомагащи адаптацията им в училище, а по-малките изготвеха апликации на тема есен.
През м. септември се проведе и поредната супервизия от Диана Циркова за екипа реализиращ проекта.
Тематичните срещи с бенефициентите от целевите групи по проекта „Център за подкрепа на малки деца в риск”, се провеждат по вече установения график. За град Ямбол срещите се провеждоха в периода 4-7 и 18-21 август.
Поради проявения интерес от страна на потребители от малките населени места през месец август се проведоха тематични срещи и в селата Бояджик, Веселиново и Кукорево.
Продължава предоставянето на социални услуги за всички потребители по програмата. През месец aвгуст домашните майстори от екипа предоставеха материалите и помогнаха на ползвателите за полагането на циментова замазка и при боядисването с блажна и постна боя.
Продължава обучението на бащите на малките деца в риск по програмата. През м. Август бяха разгледани следните теми: Аз и моето семейство. Какво желая и искам за моето семейство. Взаимоотношенията в семейството ми. Мястото на децата в семейството. Проблеми свързани с отглеждането на децата. Мъжът в семейството – отговорностите, които носи един баща.
През месец Август се проведоха 2 детски тържества, едно за децата от Ямбол и едно за децата от малките населени места, на тема: „Мое весело, вълшебно лято” и „Сапунени мехури”
На 31 юли 2009 г. по ТВ ”Диана кабел” - гр. Ямбол в рубриката „Петък вечер” се излъчи телевизионно предаване на тема: „Неправителствените организации и общините като доставчици на социални услуги за деца”. Продължителността на предаването е 60 минути . Предаването се излъчи в рамките на проект „Център за подкрепа на малки деца в риск”. Повторение може да видите на 1.08.2009 г. от 14.00 часа по телевизия "Диана кабел".
През месец август продължават тематичните срещи с целевите групи. Предвидения график за срещи с групите от Ямбол и малките населени места от община Тунджа е в периода от 12 до 21 август. В този период ще се предоставят консултации и социални услуги за бенефициентите от целевата група в регион Ямбол.
И през месец юли продължават консултациите и социалните дейности с преките бенефициенти по проекта “ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА НА МАЛКИ ДЕЦА В РИСК”. Консултациите се извършват в офиса на сдружението и на терен.
На 27 юни 2009 г. се проведе втория предвиден по проекта квалификационен семинар за екипа по проекта “ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА НА МАЛКИ ДЕЦА В РИСК”. По време на семинара екипа сподели и отношението си по изпълнение на дейностите и дискутира възможности за провеждане на предстоящи дейности.
На 3 юни 2009 г. /сряда/ от 14.00 часа в залата на хотел “Кабиле” – Ямбол ще се проведе областна конференция на тема “Социалните услуги за деца в Ямболска област”. Конференцията е част от проекта “ЦЕНТЪР ЗА ПОДКРЕПА НА МАЛКИ ДЕЦА В РИСК”, който се реализира от нашето сдружение в партньорство с Община Ямбол и ЦПСП – София. Покани за участие са отправени до всички общини в Ямболска област и до всички доставчици на социални услуги за деца. Всеки доставчик на социална услуга ще има възможност да направи представяне на своята дейност в рамките до 20 минути. Информация за предоставяните социални услуги за деца от ЦОПСИ може да прочетете тук.
И през месец юни продължават консултациите и социалните дейности с преките бенефициенти. Консултациите се извършват в офиса на сдружението и на терен.
На 29 май 2009г. в здравния център за подкрепа на малки деца в риск се проведе детско парти по повод деня на детето.
Заключителна конференция по проект „Стълба към доброто”. Програмата на заключителната конференция може да видите от тук.
Ученическо състезание между децата на Община "Тунджа".
От 6 до 10 април успешно се реализира провеждането на образователен лагер с 30 деца и младежи от целевата група за създаване на екип от младежки лидери, които ще въвличат младежите в разрешаването на важни местни проблеми. На него се проведе обучение на 30 деца и младежи от целевите групи, които са показали някакви лидерски качества и имат потенциал да израстват като водачи на детски организации. Водещите на обучението Николина Стефанова и Таня Николова представиха комплексно обучение на учениците по следните основни теми:
Работа в екип. Оказване на помощ.
Ние сме различни, ние си приличаме. Етническа толерантност. Умение да водим аргументирани спорове и да се противопоставяме конструктивно. Междукултурно разбирателство.
Лидерство. Създаване и дейност на детски организации. Как детските организации ще помагат на своите връстници.
През месеците март и април се проведоха срещи с кметовете на малки населени места от община Тунджа – селата Бояджик, Веселиново и Кукорево. На срещите се обсъдиха възможностите за съвместна работа с трите кметства и се идентифицираха общо 13 семейства. Сред целевата група освен жители на горепосочените селища попадат и едно семейство от с. Окоп, две семейства от с. Могила и 1 семейство от с. Козарево.
Започна пряката работа с потребителите от основната група от гр. Ямбол и на групата от семейства от малките населени места на територията на община Тунджа. Редовно се извършват дейностите предвидени за преките ползватели.
Извършен е подбора на крайните потребители на услуги планирани по програмата. Сформирани са 4 групи от по 10 семейства живеещи в гр. Ямбол, 10 семейства от малките населени места живеещи в с. Кукорево, с. Бояджик, с. Веселиново, с. Окоп, с. Чарган, с. Могила. Сформирана е и динамична група от 10 семейства, в която също попадат жени отговарящи на критериите за подбор и предоставяне на социални услуги.
С крайните потребители се извършват консултации по домовете, в офиса на ЦОПСИ или в център за подкрепа на малки деца в риск по предварително заявено желание от потребителите за удобно място на консултацията.
От началото на месец февруари стартираха и образователните дейности за деца и родители от целевите групи. Образователните дейности се извършват в здравния център.
ЦОПСИ Ямбол започна работа по нов социален проект
Центърът за образователни програми и социални инициативи в Ямбол започна работа по нов социален проект. Той е наречен "Център за подкрепа на малки деца в риск", финансира се по програма ФАР на Европейския съюз, и е с най-високи финансови рамки сред всички проекти разработени от ямболското сдружение през последните години. Новият социален проект на сдружението, който е своеобразно продължение на досегашните ангажименти на ЦОПСИ в социалната сфера, е един от последните по третата фаза на фаровската програма за деинституционализация на рискови групи. Основни партньори са Общината и Центъра за Психосоциална подкрепа в София. През февруари започва пряката работа с целевите групи в ромския квартал на Ямбол и в три от най-големите селища в община Тунджа, новото този път е превантивната дейност и с бащите от семействата в риск. Проектът ще се реализира до края на месец ноември 2009 година, финансирането е в размер на близо 70 хиляди евро.
На 19, 20 и 21 януари 2009 г. се проведоха поредните обучения в училищата в селата Веселиново, Кукорево и Бояджик. Бяха разгледани следните теми: Превенция на наркоманиите. Какво представляват наркотиците. Последици от употребата на наркотици. Ситуации, в които можем да бъдем изкушени. Как да откажем твърдо на предизвикателствата. Как да помогнем на нашите приятели, употребяващи наркотици.
На 16 декември 2008 г. в народния театър “Иван Вазов” - София се състоя официалното връчване на договорите на спечелилите организации по програма “Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи Фаза 3”. Сдружение ЦОПСИ бе представено от председателя Живко Цирков, който е и ръководител на проекта. На церемонията присъстваха г-жа М.Плугчиева – заместник министър председател, министър на МТСП – г-жа Е.Масларова, заместник министри, депутати, кметове и др.
От 15 до 21 декември 2008 г. се проведе първата благотворителна акция по проекта "Стълба към доброто". Ученици от целевите групи изработеха продукти – сувенири, поздравителни картички и украси за Коледа, които предоставиха на благотворителен базар. Средствата от продажбата ще бъдат предоставени в социални инстетуции на територията на община Ямбол.
През месец декамври се проведоха планираните срещи с учениците от 9-те групи при училищата в селата Кукорево, Бояджик и Веселиново. Разгледани бяха 2 теми по втори модул за обучение по социални умения: „Решаване на конфликти. Причини за поява на конфликта. Как да избягваме конфликтите. Моите силни страни”. Обучението преминаха децата.
На 28 и 29 ноември се проведе първия обучителен семинар за партньори по проекта "Стълба към доброто" с цел повишаване на капацитета на екипа от трите населени места.
На 2 юли 2008г. бе сключен договор межда Министерството на образованието и науката и сдружение ЦОПСИ. С него се слага началото на изпълнение на проекта “Стълба към доброто”. Подробна информация за проекта и неговото изпълнение ще бъде давана в специализирана страница, която ще бъде готова през месец септември.
На 27 юни по телевизия “Диана кабел” бе излъчено предаване за приключване на проекта на сдружение ЦОПСИ. В него бяха включени репортажи от последните дейности през месец юни и обобщение на получените резултати. В кратки интервюта някои от участващите майки споделят своята удовлетвореност от включването им в програмата и разказват за голямата помощ, която са получили от изпълнителния екип. Ръководителят на проекта информира за най-големите постижения на специалистите реализирали проекта, отбелязва кои трудности са били преодолени и извежда трите основните извода като резултат от общата работа.
На 20 юни в Ямбол се проведа Заключителна конференция по проекта. На нея пред участниците бяха представени получените крайни резултати. Ръководителят на проекта Живко Цирков отбеляза някои впечатляващи цифри:
Семейства с висока степен на риск включени в проекта – 52
Предоставени консултации за целевите групи – 780 часа
Предоставени социални услуги – 1 750 часа
Обучения на майки от семейства в риск – 160 часа
Общо деца включени в проекта – 134
През втората част на конференцията участниците обсъдиха възможностите за бъдещо продължение на проекта и сътрудничеството с други организации. Изразена бе увереност, че е създаден един много добър и висококвалифициран екип, които може да изпълнява качествени социални услуги. Участниците подчертаха, че с изпълненото на този проект сдружение ЦОПСИ е показало как една неправителствена организация може с успеха да изпълнява отговорни социални задачи.
На 20 юни в ОУ “Й.Йовков” се проведа Заключителна среща на изпълнителния екип и бенефициентите по проекта. На нея бе представен кратък филм за превенция на трафика на жени. След това младите майки и техните деца се включиха в интересни и разнообразни състезания на които демонстрираха своите умения за изграждане на добра семейна атмосфера. Участничките в проекта бяха номинирани и получиха много награди в различни категории. Всички майки бяха отличени и с грамоти за успешното приключване на образователната програма. Семействата получиха много награди и подаръци осигурени от провежданите благотворителни кампании
На 18 юни излезе от печат брошурата “Детето в риск и неговото семейство”. В уводната й част е описано положението на децата от уязвимите групи в нашата страна, за чието подпомагане работи екипът на проекта в продължение на 16 месеца. Първата част на изданието описва изцяло проекта “ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА СЕМЕЙНО КОНСУЛТИРАНЕ И ПОДКРЕПА”: кой са основните изпълнители, защо се реализира този проект, какво се стремяха да постигнат неговите автори и какви са получените крайни резултати. Във втората част на брошурата са събрани мнения, впечатления и отзиви на голяма част от изпълнителния екип и преките ползватели на социалните услуги. Тази част е най-емоционална, тъй като показва искреното отношение на специалистите и изповедите на младите майки. В последната част на книгата са подбрани извадки от някои от най-важните нормативни документи регламентиращи работата на специалистите с децата в риск. Брошурата е богато илюстрована и включва 52 фотографии отразяващи работата по проекта.
В бр. 5 от 3 март 2008г. на вестник “Отзвук” бе публикувана специализирана страница отразяваща работата на екипа по проект “Център за семейно консултиране и подкрепа”. В публикация са отразени различни гледни точки и впечатления за проблемите на семейства с малки деца в риск и какво прави сдружение ЦОПСИ за подобряване на тяхното положение. Своите мнения са изложили ръководителя на проекта Живко Цирков, координатора Гинка Мутафова, журналиста Владимир Шишков, психотерапевта Диана Андонова и др.
На 25 февруари се проведе поредната супервизия на екипа изпълняващ проекта. В нея се включиха общо 17 от членовете на изпълнителния екип. Централна тема бе предстоящите обучения на деца и младежи от рискови групи. Обученията се отнасят до превенция на рисково сексуално поведение, ранна бременност, отношенията между мъжа и жената в социален план. В тях се залага на атрактивността, дискусионните форми, ролевите игри и интерактивните методи. Целта е не само учениците да добият знания, а чрез собствени преживявания и споделяне в групата да започне промяна в техните нагласи, формирани от традициите на етноса, от социалната култура и изисквания на ромското гето. Водеща на супервизията бе Диана Циркова от Център за психо-социална подкрепа – София.
Обучение на родители - От 19 до 29 февруари се проведоха поредните обучения по родителски умения с 4-те групи самотни майки. Темите които се разгледаха през м.февруари са: „Детската грижа”, „Отношението към образованието-предимства и страхове”, „Конфликтите с децата” и „Моите ценности като родител”. Водещи на обученията са Добринка Иванова, Дарина Карчева и Камен Андонов.
На 25 и 26 януари се проведе семинар на тема “Социалните услуги – нормативната уредба, стандарти и качество”. В него се включиха 16 представили на публични организации от общините Ямбол, Елхово и Тунджа, които са доставчици на социални услуги. Участниците се запознаха с основните нормативни документи и стандарти на социалните услуги за деца и как те могат да бъдат прилагани на практика. Водещи на семинара бяха Красимира Комнева и Диана Циркова от Център за психо-социална подкрепа – София.
На 15, 16, 17, 18, 22, 23, 24 и 25 януари се проведоха поредните обучения по родителски умения с всяка една от групите родители, включени в проекта.
На 9 януари 2008г. се проведе работна среща на Партньорския съвет по проекта, финансиран по програма ФАР на ЕС чрез Министерството на труда и социалната политика. Участниците работиха по следния дневен ред:
1.Отчет за дейността през последното тримесечие
2.Приемане на образците за отчет на социалните услуги
3.Приемане на актуализиран план за дейностите през 2008г.
4.Разни
Партньорският съвет прие План за дейностите по проекта за периода януари –юни 2008 г.
Приключи коледната благотворителна кампания на сдружение ЦОПСИ. Набраните дарения от местни граждани през периода 17-21 декември бяха сортирани, комплектовани и пакетирани от младежите доброволци към сдружението. След това даренията бяха предоставени на над 50 семейства в риск и техните малки деца.
На 20 декември в голямата зала на Областна управа – Ямбол се поведе конференция на тема “Социалните услуги в общността. Участва представители на общините: Ямбол, Елхово, Тунджа, Стралджа, Болярово и Сливен. Представен бяха добри практики при извършването на социални услуги за деца и възрастни.
На 8 и 9 декември се проведе семинар за повишаване на квалификацията на екипа работещ по проекта. Темата на втория модул от обучението беше “Децата в риск – права,проблеми, подкрепа”. Водещи на обучението бяха Мален Маленов и Диана Циркова от Сдружение “Център за психо-социална подкрепа” – София.
На 6 декември в р-т “Кварта” се проведе пресконференция на сдружение ЦОПСИ във връзка с изпълнението на проекта ИЗГРАЖДАНЕ НА ЦЕНТЪР ЗА СЕМЕЙНО КОНСУЛТИРАНЕ И ПОДКРЕПА. Представени бяха междинните резултати от изпълнението на проекта и предстоящите дейности, по които партньорите ще работят през следващите две месеца.
На 5 декември в Община Ямбол се поведе работна среща межда кмета на община г-н Георги Славов и председателя на сдружение ЦОПСИ г-н Живко Цирков. Не срещата присъстваха г-жа Надя Данкинова, зам.кмет на община Ямбол и г-н Владимир Шишков, член на Управителния съвет на ЦОПСИ. Осъдени бяха възможностите за разработване и изпълнение на социални проекти и програми.
На 1 и 2 декември се проведе семинар за повишаване на квалификацията на екипа работещ по проекта. Темата на първия модул от обучението беше “Изграждане на екип и мотивирането му за извършване на социални услуги”. Водещи на обучението бяха Мимоза Димитрова и Диана Циркова от Сдружение “Център за психо-социална подкрепа” – София.
На 17 и 18 ноември 2007г. се състоя семинар за младежи доброволци, които ще подпомагат дейностите планирани по проекта "Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа". Обучението се проведе в клуб-ресторант "Кварта" гр.Ямбол. Младежите бяха обучени в техники за работа и подкрепа на уязвими групи, за извършване на доброволчески кампании и за работа по социални програми.
Приключи разработката и заснемането на TV програма по проекта "Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа". Филма беше излъчен на 16.11.2007г. в предаването "Петък вечер" по кабелна телевизия "Диана кабел".
На 13.11.2007г. се проведе обща среща между екипа ангажиран по програмата "Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа" и 50-те фамилии в риск. Ръководителя на проекта Живко Цирков представи пред бенифициентите екипа на проекта. На всяка фамилия бе предоставен график с предлаганите услуги и консултации.
През месец ноември бе проведена една от предвидените 2 благотворителни кампании. На семействата в риск бяха дарени дрехи за зимата и обувки за деца от 0 до 3 години. Предстои даряване на кухненски прибори, посуда и дрехи за младите майки.
За взаимно опознаване на семействата и техните деца, по програма "Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа" бе организирано поредното детско парти за децата родени през текущия месец.
На 2 юли се състоя работна среща на Партньорския съвет по проекта "Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа на семейства с деца от 0 до 3 години". На срещата бяха разгледани всички подадени кандидатури за потенциални бенифициенти и бяха избрани 50 фамилии и 10 резерви.
На 7 и 8 юли в хотел "Дружба", парк "Кенана" - Хасково се проведе четвъртия последен семинар на тема "Работа в мрежа" по проекта "Изграждане на регионален център на НПО от България и Турция". Водещ на обучението е Диана Ангелова от Фондация “Образование и бизнес” гр.София. На срещата присъстваха представителите на петте провинции, включени за обучение по програмата.
На 28 юни се проведе супервизия на изпълнителния екипа по програма "Фар" на проекта Изграждане на център за семейно консултиране и подкрепа". Супервизията проведе Диана Андонова - представител на основния партньор по програмата - "Център за психосоциална подкрепа" София. Уточниха се и се разпределиха конкретните предстоящи задачи между изпълнителите по график на дейностите. Бяха осъдени евентуални трудности и начини за преодоляването им.
На 8 и 9 юни в град Инеада, намиращ се в близост до град Къркларели се проведе третото обучение по проекта "Изграждане на Регионален център на НПО от България и Турция". Темата на обучението бе "Подготовка и управление на проекти". Участниците бяха запознати със същността, структурата и логиката за разработване на проект. Апробираха се умения за преобразуване на идеи в проект. Идентифицираха се нови идеи за последваща съвместна работа.
В края на месец април в град Ямбол се проведе втория семинар на тема "Стратегическо планиране", който е част от проекта "Изграждане на регионален център на НПО от България и Турция" по програма "Трансгранично сътрудничество". В обучението участваха 25 организации от областите: Ямбол, Хасково, Бургас, Едирне и Къркларели.
Успешно приключи първата триетапна Благотворителна кампания, реализирана от Младежката секция на ЦОПСИ. Събраната сума от 119.60 лева е внесена в Фонда за събиране на средства за деца с увреждания, която ще се разпредели между нуждаещите се, на територията на област Ямбол, в края на 2007 година. Предстои откриване на втора - Великденска кампания от 2.04 до 7.04.2007г. Сдружение ЦОПСИ запазва импровизирания си щанд на южната част на архитектурен паметник "Безистен"-Ямбол, за предоставяне на изработени от младежите продукти. Каним гражданите и гостите на град Ямбол да се включат в младежката инициатива.
43.20 лева са събраните средства от втория етап на Благотворителната кампания, по повод Първи март. Средствата ще бъдат включени във Фонда за подпомагане на деца с психически и физически увреждания, живеещи на територията на област Ямбол.
Приключи първият етап от Благотворителната кампания за 2007 година за набиране на средства за деца с физически и психически увреждания, живеещи на територията на област Ямбол, организирана от Центъра за образователни програми и социални инициативи /ЦОПСИ/. За пръв път тази година кампанията на ЦОПСИ ще се проведе на няколко етапа през календарната година, а в края на 2007 година, събраните средства ще бъдат разпределени между крайно нуждаещите се. Досега доброволците на ЦОПСИ събираха средствата, които поетапно се предоставяха на социално слаби или деца в риск. На този етап разполагаме с информация за настанените в Помощното училище-интернат „Никола Вапцаров” в град Елхово и Детски дневен център – Каритас. Предстои уточняване на броя на децата с физически и психически увреждания – жители на област Ямбол, сред които ще бъдат разпределени събраните средства. Желаещите да се включат в инициативата и да подпомогнат децата с ментални увреждания могат да закупят продукти за предстоящите празници на щанда на ЦОПСИ пред „Безистен”. Следващите етапи на Благотворителната кампания ще са свързани с празниците Баба Марта, Международния ден на жената, Великден.
57,90 лева са събраните средства от първият етап на Благотворителната кампания, по повод 14 февруари. Това е началната сума във Фонда за събиране на средства за деца с увреждания, която ще се разпредели между нуждаещите се, след приключване на всички предвидени кампании за 2007г.
На 30 и 31 януари 2007г. в град Одрин се проведе среща на Партньорския съвет по проекта "Изграждане на Регионален център на НПО от България и Турция". Ще бъдат обсъждани предстоящите съвместни дейности между петте общини. На срещата ще присъстват представители от Ямбол, Хасково, Бургас, Одрин и Къркларели.
На 10 януари 2007 г. в ресторанта “Кварта” се проведе пресконференция на сдружение ЦОПСИ. В вея участие взеха: Живко Цирков – председател, Гинка Карчева – програмен координатор и Владимир Шишков – връзки с обществеността. Представен бе новият проект на сдружението Изграждане на Регионален център на НПО от България и Турция. Той се реализира по програмата за Трансгранично сътрудничество България – Турция. Финансирането е от програма ФАР на Европейския съюз чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройство на Република България. Представени бяха и два други проекта, по които сдружението ще работи през 2007 г.
На 15 декември 2006 г. в гр. Ямбол се проведе заседание на Партньорския съвет по проекта “Изграждане на Регионален център на НПО от България и Турция”. Избрани бяха 15 организации от Бургаска, Хасковска и Ямболска област, които ще се включат в програмата за обучение. Подробности
На 22 декември 2006 г. в деловодството на община Ямбол бе внесено предложение от председателя на ЦОПСИ – Ж.Цирков за изготвяне на Бюджет 2007. Предлага се да се изгради Публично – частно партньорство за довършване и пускане в експлоатация на Дома за бездомни младежи и да се учреди Обществен фонд за съфинансиране на проекти на местни организации. Подробности
От 18 до 22 декември 2006 г. доброволци от Младежката секция на сдружение ЦОПСИ проведоха благотворителна акция. Те продаваха Коледни и Новогодишни сувенири изработени от тях. Набраните средства в размер на 122,40 лева ще бъдат използвани за съвместна програма с Дома за възрастни жени с умствена изостаналост – село Маленово. Подробности