Новини Архив
СДРУЖЕНИЕ „ЦЕНТЪР ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОГРАМИ И СОЦИАЛНИ ИНЦИАТИВИ " /ЦОПСИ/ осъществява проект „Техният глас".
Проектът се финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г (www.ngogrants.bg).
Заключителната пресконференция по проекта се проведе на 18.12.2012 г. в залата на хотел "Кабиле" от 11:00 часа. Отчет за дейностите представиха ръководителят на проекта г-н Живко Цирков и директорките на трите училища партньори - г-жа Румяна Тропчева, г-жа Илияна Бицова и г-жа Тинка Атанасова.
Заключителният хепанинг по проект "С професионализъм и доверив" се състоя на 15. 12. 20012 г. от 10 часа в ОУ "П. Р. Славейков". Децата представиха творби и произведения от своята творческа дейност през годината.
На същия ден от 14:00 часа се проведе и заключителната конференция, която ще се състоя в конферентната зала на хотел "Кабиле", гр.Ямбол.
Информация за постигнатите резултати по проекта може да прочетете от тук: Крайни резултати
Сдружение ЦОПСИ издаде Методически наръчник "Когато в класа ми има дете със СОП" (ISBN 978-954-91443-6-9) за класни ръководители на паралелки, в които се обучават деца със специални образователни потребности/. Изданието е резултат от дейностите по проект "С професионализъм и доверие".
На 21 ноември 2012 г. в ОУ ”Николай Петрини” в Ямбол се състоя празник на детското творчество – откриване на изложба, сътворена от учениците, участници в интерактивните ателиета по проект „С професионализъм и доверие”.
Проектът се изпълнява от Сдружение „Център за образователни програми и социални инициативи” в партньорство с ОУ ”Николай Петрини”, ОУ „Петко Р. Славейков” от Ямбол и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в Елхово с финансовата подкрепа на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Учениците представиха работата си в трите интерактивни ателиета: „Слънчо” за работа с глина с ръководител Златка Илчева, „Музика и цвят” с ръководител Красимира Асенова и „Приказно арт ателие” с ръководител Мая Михайлова.
Деца със специални образователни потребности показаха изработени от тях художествени пана, пластики от глина, рисунки, маски и др. Прожектиран бе филм за работата на приказното арт ателие от снимки на участниците в клуба. Децата от ателие „Музика и цвят” поздравиха ученици, учители и гости с песента „Латинофиеста”. Изпълнението на Габриела Димитрова „Учителко, целувам ти ръка” развълнува всички в класната стая.
На 22 ноември 2012 г. в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” в Елхово също беше открита изложба на творби от участници в интерактивните ателиета по проект „С професионализъм и доверие”.
Ученици със специални образователни потребности представиха изработените от тях творби в трите интерактивни ателиета: „Музика” с ръководител Мария Райчева, „Рисуване” с ръководител Валентина Балтова и „Работа с глина” с ръководител Катя Кръстева.
По-късно те изнесоха богата музикална програма за всички участници в тържеството.
На 14.11.2012г. от 14.00 часа в ОУ "П. Р. Славейков" беше открита изложба на арт ателиетата по проект "С професионализъм и доверие". Децата и ръководителите на трите ателиета показаха най-интересните и красиви произведения изработени до сега. Ателие "Театър" представи кратка театрална постановка - комедия, която зареди публиката с много емоции и смях. Малките талантливи актьори показаха най-доброто от себе си.
През месец октомври беше проведен последният модул от семинарите за родители. Обученията за родители се проведоха по следния график:
13.10.2012 г. с родители на децата от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" гр. Елхово,
20.10.2012 г. с родители на ученици от ОУ "П. Р. Славейков" гр. Ямбол
27.10.2012 г. с родители на ученици от ОУ "Николай Петрини" гр. Ямбол.
Срещите бяха много ползотворни. Бяха обсъдени въпроси във връзка с актуални проблеми свързани с развитието и образованието на децата. По време на дискусиите родителите споделяха опит, получаваха подкрепа и разбиране, както и съвети от водещите.
Семинарът за учители - модул 4 се проведе на 29.09.2012г. в гр. Ямбол в Конферентната зала на хотел Кабиле. Темата на обучението беше "Педагогическите възможности и ограничения при обучение на деца със СОП" . Водещи на този модул бяха Надежда Калоянова - преподавател в Бургаски Университет "Асен Златарев" и доц. д-р Диана Циркова.
На 30.09.2012 г. Се проведе екскурзия до Велико Търново. В нея участваха 120 ученика от трите училища партньори. Децата бяха силно впечатлени и развълнувани от посещението на крепостта Царевец. Ръководителите организираха образователна беседа, в която взеха участие ученици от ОУ „Свети, Свети Кирил и Методий" гр. Елхово. Те бяха подготвили кратка историческа информация за културните обекти на града, които посетихме.
На 23 и 24 юни в град
Черноморец се проведе третия модул за обучение на учители за работа с
деца със специални образователни потребности.
Темата на семинара бе
„Съучениците на децата със СОП – общуване, развиване на толерантност и
подкрепа".
В него взеха участие 24 учители от училищата партньори по проекта – ОУ
„П.Р.Славейков" – Ямбол, ОУ „Н.Петрини" – Ямбол и ОУ „Кирил и Методий" –
Елхово.
Водещи
на семинара бяха Надя Калоянова и
Диана Циркова – преподаватели в Бургаския
Университет „Професор Асен Златаров". Те
демонстрираха различни техники на работа с
учениците, като умело включиха преподавателите в
дискусия и събудиха у тях
желанието да изявят най-доброто от себе си.
На 2 и 3 юни се организира и поредния семинар за членовете на ЕКПО в училищата. Място на провеждане – конферентна зала 1 в хотел Кабиле. Участваха 18 члена на ЕКПО в ОУ ”Св.Св.Кирил и Методий” гр. Елхово, ОУ ”Н. Петрини” и ОУ "П.Р.Славейков" гр.Ямбол. Темата на семинара бе „Обучение за диагностика и оценка на деца със СОП” Водещи: Диана Циркова и Живко Цирков.
На 3 юни /неделя/ 2012г. се проведе еко пътешествие до месността „Бакаджик” край Ямбол . Взеха участие 150 човека - деца със СОП, техните родители и учители, техни приятели и съученици от целевите 3 училища в гр.Ямбол и гр. Елхово. Бяха организирани поход и спортни игри на открито.
Нови впечатления и знания натрупаха децата включени в проекта ,,С професионализъм и доверие” на поредната екскурзия, този път до град Казанлък, която се проведе на 19.05.2012 г. В екскурзията взеха участие 120 деца от трите целеви училища. Там те успяха да разгледат най-голямата и най-добре запазена в страната Тракийска гробница, посетиха Литературно - художествения музеен комплекс "Чудомир", а в останалото им свободно време се разходиха из централната градска част и купиха сувенири за своите близки. В екскурзионната програма беше включено и посещение на Храм паметник ,,Рождество Христово”, който се намира в с. Шипка близо до гр. Казанлък. Въпреки студеното и дъждовно време у децата личеше вълнението, че са успели да видят този безспорен шедьовър на архитектурно-строителното изкуство.
На 5 май се състоя обучение на родителите на деца със специални образователни потребности от ОУ „Св.св. Кирил и Методий” в Елхово, а по-късно през месеца и на родители от ОУ „Петко Р. Славейков” и „Николай Петрини” в Ямбол.
Много емоции изживяха и много нови неща научиха 150-те деца от училищата-партньори по проекта на ЦОПСИ - „Петко Р. Славейков” и „Николай Петрини” в Ямбол и от „Св. Св. Кирил и Методий” в Елхово в проведеното екопътешествие до Националния исторически резерват „Кабиле” и манастира „Рождество на Пресвета Богородица” край село Кабиле. Те обходиха с нескрит интерес разкопките на древния град, изкачиха се на Зайчи връх, а после разгледаха богатата музейна сбирка в резервата. По-късно децата посетиха красивия православен манастир с лековитата вода.
Най-силно впечалетние предизвика екопътешествието на децата до манастира „Света Троица” и Каракольовата дупка край Тополовград. След като разгледаха историческите забележителности, екопътешествениците играха до насита по зелените поляни през прекрасния пролетен ден.
ДИСКУСИЯ
На 25 април в Елхово бе проведена публична дискусия на тема „Децата със СОП могат да бъдат включени успешно в образователната система”. На нея директорите на училищата-партньори по проекта Илияна Бицова, Румяна Тропчева и Тинка Атанасова, както и други участници в проекта, представиха досегашната си работа и възможностите за обучение на деца със СОП. Състоя се дискусия, в която взеха участие и родители на деца с увреждания.
През месец април де проведе и обучение на екипите за подпомагане на обучение и подпомагане на деца със специални образователни потребности
На 10, 17 и 31 март се проведоха обучения на родителите, чийто деца участват в проекта на ЦОПСИ, както и родители на техни съученици.
На 24.03.2012 г. се проведе първата екскурзия до гр. Котел. В нея взеха участие 120 деца и 9 ръководители от трите училища партньори. Децата се разходиха по старинните улици на възрожденския град и разгледаха историческия и природонаучния музей.
Отново на 24.03.2012г. в конферентната зала на хотел „Кабиле” се проведе и първият еднодневен семинар за ЕКПО към училищата. Водещи на семинара бяха специалисти от Ресурсен център гр. Ямбол. Обучението е свързано с изработването и актуализирането на индивидуални програми за децата със СОП. На обучението се подготвиха конкретни индивидуални програми, които се дискутираха.
На 25.02.2012 г. се проведе първият семинар предназначен за учители, които преподават на класове с включени ученици за интегрирано обучение. В тях взеха участие 24 учители, по осем от всяко училище партньор. Темата на първия модул бе „Педагогическите възможности и ограничения при обучението на деца със СОП” Лектор на семинара беше доц. Хрисула Недялкова и зам. директор на Ресурсен център гр. Ямбол Василка Кирова. Бе предоставена информация за конкретното равнище и прогноза на проблема за редуцирането на предразсъдъците по отношение на медицинските диагнози. Обсъдиха се проблемите и възможностите за мотивиране на участниците в интегрираното обучение.
Децата включени в проекта от трите училища партньори взеха участие в организиран еко-поход до Национален археологически резерват край с. Кабиле. С много ентусиазъм и усмивки, всички заедно със своите ръководители покориха върха край древното тракийско селище. Посещението на археологическия музей предизвика интерес и вълнение. Любознателните ученици задаваха въпроси и научиха много нови и интересни факти за историята на древното селище.
През месец януари стартира работата в интерактивните творчески ателиета по проект „С професионализъм и доверие”. Две от ателиетата в ОУ „П. Р. Славейков” и ОУ „Св. св. Кирил и Методий” гр. Елхово бяха официално открити. Предстои откриване на ателиетата в ОУ „Н. Петрини”. В тях са включени деца със специални образователни потребности и техни съученици. Целта на работата в интерактивните ателиета е със средствата на театъра, музиката и изобразителното изкуство да се развива креативността на децата, уменията им да общуват по нов начин с връстниците и възрастните.
През месеците януари и февруари се проведоха първите две работни срещи с екипите за комплексно педагогическо оценяване към трите училища партньори. В тях взеха участие и специалисти от Ресурсен център гр. Ямбол. По време на срещите беше извършен анализ на съществуващите организационни правила и процедури. За всяко училище беше изработен правилник за работа с децата със СОП, който ще създаде условия за ефективна работа – ранно откриване на проблемите и диагностика, работа с родителите, разработване на индивидуална програма за обучение и оценка на резултатите.
На 20.01.2012 в конферентната зала на хотел "Кабиле" се проведе пресконференция на сдружение ЦОПСИ, на която беше представен новия проект на сдружението "С професионализъм и доверие". В нея взеха участие директорите на училищата - партньори по проекта - ОУ „Петко Р. Славейков” и ОУ „Николай Петрини” в Ямбол и ОУ „Св.св. Кирил и Методий” в Елхово - Илияна Бицова, Румяна Тропчева и Тинка Атанасова. Участие във форума взеха и Юри Паликов – старши експерт в отдел „Регионално управление на проекти” - офис Ямбол и Таня Дженкова-Трифонова – директор на Ресурсен център, както и представители на централни и местни медии.
Ръководителят на проекта г-н Живко Цирков очерта неговите цели, целевите групи, към които е насочен проектът, както и дейностите в периода на неговата реализация от 2.11.2011 до 2.12.2012 г.
Участниците в пресконференцията споделиха опита си при работа с деца със специални образователни потребности. Обсъдени бяха основни моменти при реализирането на проекта, както и проблеми, които биха възникнали в хода на неговото изпълнение.
От тазгодишния, вече традиционен Великденски базар за празнична украса, изработена от доброволци, който ЦОПСИ организира в центъра на Ямбол, бяха събрани 160 лева. Средствата бяха дарени за лечението на тяхната съученичка Пламена Максимова.
На 25. 02.2012 г. се проведе първият семинар за учители по проекта "С професионализъм и доверие" цялата новина
На
28 февруари се състоя пресконференция, на която публично бяха отчетени
резултатите от приключия проект „Пътуващ социален микробус”. В нея участваха
заместник-кметът на община Тунджа Станчо Ставрев, участниците в проекта и медии.
Ръководителят на проекта Живко Цирков посочи, че това е най-успешно
реализираният социален проект на сдружението, уникален за страната, който дава
насоки за развитието на мобилните услуги у нас.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ЦОПСИ ПО ПРОЕКТА „ПЪТУВАЩ СОЦИАЛЕН МИКРОБУС”
На 25 февруари в хотел „Кабиле” се състоя заключителна конференция по проекта
„Пътуващ социален микробус”, финансиран по оперативна програма „Развитие на
човешките ресурси” и реализиран от сдружение ЦОПСИ в партньорство с община
Тунджа и фондация „МОСТ България”.
В конференцията участваха ръководители на партниращите организации,
представители на социални институции и НПО, членове на екипи и потребители на
социалните услуги. Конференцията бе проведена в две части: първата бе посветена
на майките от семейства в риск, участници в проекта. На успешно завършилите
специализираната програма за обучение бяха връчени сертификати. Втората част бе
с екипа, който осъществи проекта и специалисти в сферата на социалните услуги.
На нея бяха представени резултатите от изпълнението на програмата и промените,
настъпили в подпомогнатите семейства.
На 27.01.2011 г. във фоаето на Община Тунджа бе открита изложбата от експонати на деца от с. Веселиново, с. Кукорево, с. Дражево, с. Хаджидимитрово и с.Завой. Нарекохме я „Детски усмивки от „Пътуващ социален микробус”. Под ръководството на опитни педагози в продължение на 11 месеца децата работиха в групи по социални и творчески умения. С много желание, старание и въображение те изработваха украса и картички за Великден и Коледа; усвоиха нови техники на рисуване и апликиране; използваха природни материали за изработка на красиви вази, пана и др. Част от тези произведения бяха предложени на гражданите на Ямбол в организираните благотворителни базари по повод Великден и Коледа .
И всичко това стана възможно благодарение на проект „Пътуващ социален микробус”, който се изпълнява от Сдружение „ЦОПСИ” в партньорство с Община Тунджа.
На 20.01.2012 в конферентната зала на хотел "Кабиле" се проведе конференция на сдружение ЦОПСИ, на която беше представен новия проект на сдружението "С професионализъм и доверие". На конференцията присъстваха представители на водещата организация ЦОПСИ, директорите на училищата партньори, Таня Трифонова-директор на Ресурсен център Ямбол, Юри Паликов-старши експерт в РИО Ямбол и представители на регионалните медии.
Обяви
Сдружение ЦОПСИ приема младежи доброволци за включване в образователни и социални програми. Справки и записвания на адреса на сдружението. Подробности
Сдружение ЦОПСИ има открита постоянна приемна за дарения от гражданите на употребявани дрехи, обувки, книги и учебни пособия, играчки, мебели, домашни уреди и съдове. Можете да направите своето дарение в офиса на сдружението.
Сдружение ЦОПСИ извършва консултантска дейност за разработване на проекти по програми на Европейския съюз. Справки на адреса на сдружението.
Специалисти от сдружение ЦОПСИ извършват обучения и консултации за деца и младежи с проблемно поведение. Справки и записвания на адреса на сдружението.
Сдружение ЦОПСИ съвместно с “Успех 21” ООД организира детски партита, сватби и други празненства. Справки и записвания на адреса на сдружението.